Озонування: відмінна та ефективна дезінфекція для індустрії виробництва продуктів харчування та напоїв

ефективна дезінфекція для індустрії виробництва продуктів харчування та напоїв

На прикладі обладнання від Evoqua розглянемо переваги інноваційних озонових технологій для дезінфекції та санітарії в різних технологічних процесах.

Обговоримо передові застосування та переваги озону для більш стійкого функціонування підприємства.

У багатьох технологів виникають жваві дискусії щодо доступних технологічних рішень та їхніх переваг при використанні озону. У цій статті звернемо увагу на застосування озонових технологій, можливості та міркування для бізнесу, а також відповімо на деякі з поширених запитань.

Як працює озонова дезінфекція?

Озон є одним з найпотужніших комерційно доступних окислювачів та дезінфікуючих агентів. Окислення та дезінфекція відбуваються при контакті озону з речовинами, включаючи мікроорганізми (віруси, пліснява та бактерії), а також органічні та неорганічні сполуки (іони металів, пластмаси та каучук). Газ озон, за допомогою методу масообміну та інжектора Вентурі, змішується з потоком води, створюючи розчин для дезінфекції або санітарної обробки. Після застосування він швидко розкладається назад до кисню в розчині, практично не залишаючи залишків у відходах або рециркуляційному потоці.

Переваги дезінфекції озоном

На заводах з виробництва напоїв оператори повинні управляти ризиками для здоров’я і безпеки, такими як шкідливі бактерії і віруси, а також екологічними ризиками, витратами на технічне обслуговування і ризиками простоїв. Для ефективної та результативної дезінфекції, що має вирішальне значення для безпеки та прибутковості продукції, озон виявився популярним вибором.

Системи генераторів озону Pacific Ozone від Evoqua можна використовувати для створення водного розчину озону з вищим окислювальним потенціалом, ніж у багатьох інших варіантів обробки, включаючи оцтову кислоту, перекис водню, соляну кислоту, гіпохлорит натрію і діоксид хлору. Насправді, результати дослідження сталого розвитку, проведеного серед клієнтів Evoqua, підкреслили численні переваги, такі як скорочення річного споживання води, електроенергії, простоїв процесу, годин технічного обслуговування та втрат продукції через якість. Отже, це не тільки економічно ефективне, але й набагато більш стійке рішення, ніж традиційні методи дезінфекції.

Застосування дезінфекції озоном

Давайте коротко розглянемо, як озонові системи Evoqua можуть бути використані у виробництві напоїв, починаючи з технологічної води. Безпека технологічної води має першорядне значення, і досвід показав, що озон забезпечує безпечну і просту дезінфекцію, яка є високоефективною для дотримання нормативних вимог, при цьому вміст озону не перевищує мінімально допустимих рівнів, а газ стабільно генерується на місці.

А як щодо очищення на місці (CIP)? В одному тематичному дослідженні було показано, що озон був на 85% дешевшим, ніж санітарна обробка гарячою водою, коли CIP проводилася п’ять разів на тиждень, і на 20% дешевшим, ніж щотижнева санітарна обробка гарячою водою. Важливо, що це також скоротило час простою через обслуговування на 67% порівняно з дезінфекцією гарячою водою і на 83% порівняно з хімічною дезінфекцією.

Що стосується обладнання та поверхонь, озон також може бути високоефективним. Обробка озоном може бути корисною в будь-якому місці, де обладнання може піддаватися впливу мікробів – наприклад, на ременях, форсунках, наповнювачах і мийках для пляшок. Для санітарної обробки обладнання та поверхонь озоновані розчини зменшують споживання води та енергії, мінімізують час простою і є простішими в інтеграції, ніж інші варіанти.

Давайте розглянемо деякі з найпоширеніших запитань.

Які міркування повинні враховувати виробники, щоб забезпечити дотримання вимог до дезінфекції, коли безпека та якість є критичними?

Все починається з підготовки повітря і з того, який газ буде подаватися в систему. Нам потрібне чисте, сухе стиснене повітря або кисень, що подається в озоногенеруючу камеру. Наступним елементом є система масообміну, ми хочемо переконатися, що вона достатньою мірою розчиняє газ озон, щоб він потрапляв до місця застосування. Після того, як все розчинено і доставлено до місця застосування, необхідно забезпечити контроль і моніторинг. Найефективніший спосіб зробити це у виробництві напоїв – інжекція Вентурі. Контроль і моніторинг є ключовими для оптимального управління процесом (доза і безпека). Про ці аспекти дійсно потрібно дбати протягом всієї роботи озонового обладнання, що надасть операторам заводу цінні зареєстровані дані та контроль. Іншими словами, покращуйте простежуваність процесу і в ідеалі інтегруйте його в конструкцію озонової установки для оптимального управління та ефективності.

Залежно від вашого застосування і способу його контролю, у вас може виникнути деяке газовиділення. Це потрібно контролювати за допомогою дегазаторів, що є найкращою практикою. Зазвичай ми розглядаємо можливість включення каталізатора, який перетворює озон назад в кисень, як частину вентиляційної системи резервуара. Наші озонові системи також мають аналізатори безпеки на генераторі та в точках використання на об’єкті.

Як озон сприяє оптимізації водних ресурсів?

На заводах з виробництва напоїв є кілька можливостей для повторного використання води за допомогою озонових систем. Найбільш поширеними процесами є можливість обробки останньої води для ополіскування і повторного використання для першого промивання або використання озонованої води для холодної безрозбірної мийки. Можливість повернення води на початок циклу для повторного використання може заощадити значні обсяги споживання води.

Яка оптимальна температура води для дезінфекції поверхні води озоном?

На період напіврозпаду озону та його розчинення у воді впливає температура. Отже, чим прохолодніша вода, тим краще. При температурі близько 30°C і вище буде дуже важко підтримувати озон у розчиненому стані і транспортувати його до місця застосування. Насправді, все, що нижче цієї температури, добре, а сама нижча температура є кращою.

Якщо озон використовується для дезінфекції води для розливу, чи повинен він бути критичною контрольною точкою в HACCP (Hazard Analysis and Critical Control Point)?

Так, у всіх випадках вам потрібно буде контролювати ці критичні контрольні точки, щоб переконатися, що ви дотримуєтеся вимог до дезінфекції, тому так. Зазвичай, якщо ви застосовуєте її як дезінфікуючий засіб і безпосередньо перед використанням.

Чи є озон у поєднанні з ультрафіолетом застосовним рішенням для CIP?

Ми бачимо, що це стає дедалі популярнішим. Для CIP озон забезпечує економію часу та енергії, оскільки воду на вході не потрібно нагрівати. Якщо ви хочете бути повністю впевненими, що весь озон видалено з вашої рідини, ультрафіолетове випромінювання – фантастичне рішення для видалення надлишків озону. І ця комбінація популярна не тільки для процесу CIP, але й, головним чином, для виробничих процесів, де технічна вода повинна зберігатися протягом певного періоду. Щоб зменшити ризик мікробіологічного забруднення, до води додається менша доза озону, а щоб переконатися, що весь озон видалено перед процесом, ця вода проходить через УФ-систему для видалення будь-яких можливих залишків.

Якщо у вас виникли запитання про системи очищення Evoqua або про те, як вони можуть допомогти вам реалізувати ваші амбіції щодо сталого розвитку, будь ласка, зв’яжіться з нами.

Пов'язані продукти